Ogólna charakterystyka – Kotły indukcyjne Pi (π)

Ogólna charakterystyka kotłów indukcyjnych π


Niskie koszty eksploatacji

Kocioł indukcyjny serii π to najlepsza alternatywa dla osób budujących swój dom w technologii: zero-energetycznej (A++), pasywnej (A+), nisko-emisyjnej (A), energooszczędnej (B), jak również średnio energooszczędnej (C). Domy wybudowane w takiej technologii lub w odpowiedni sposób przystosowane do niej poprzez termomodernizację, charakteryzują się niewielkim współczynnikiem EU – wskaźnikiem zapotrzebowania energetycznego. W związku z tym, ogrzewanie mieszkania indukcyjnym kotłem serii π staje się rewolucyjnym rozwiązaniem w technologii nowoczesnego ogrzewania budynków. Przy zastosowaniu zbiornika buforowego oraz uruchomieniu u swojego dostawcy prądu taryfy G12 – koszty ogrzewania C.O. spadają do bardzo niskich poziomów, czyniąc kocioł poważną konkurencją dla innych, powszechnych sposobów ogrzewania.

To wszystko zasługa zjawiska indukcji elektromagnetycznej, jakie zostało wykorzystane w urządzeniu. Sprawia ono, że kocioł nagrzewa wodę w bardzo szybkim tempie. Poniżej wykres obrazujący tę zależność. Indukcyjne kotły serii π przekazują moc cieplną prawie natychmiast. Ponieważ posiadają dużą bezwładność szybko uzyskują moc nominalną. W budynkach klasy A++, A+ i A koszty ogrzewania kotłem indukcyjnym π są niższe od ogrzewania węglem (taryfa G12). W budynkach klasy B, C i D koszty ogrzewania kotłem indukcyjnym π są niższe lub porównywalne z gazem ziemnym (taryfa G12). Czas rozruchu klasycznych kotłów jest wielokrotnie dłuższy.

Kolejnym, bardzo ważnym aspektem mającym wpływ na ograniczenie kosztów związanych z eksploatacją kotła indukcyjnego serii π jest komora grzewcza wykonana ze stali nierdzewnej o bardzo długiej żywotności, przez co uzyskaliśmy bardzo niskie obciążenie cieplne wymiennika.

Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań w konstrukcji kotła cała energia cieplna generowana jest bezpośrednio w komorze grzewczej, dzięki czemu w sposób drastyczny ograniczyliśmy straty pola elektromagnetycznego, co bezpośrednio wpływa na ograniczenie kosztów związanych z codzienną eksploatacją urządzenia.

Bezobsługowość – wygoda, czas, oszczędność!

Kocioł indukcyjny serii π jest kotłem całkowicie bezobsługowym. Na sterowniku ustawia się wyłącznie podtrzymanie zadanej temperatury, jaką urządzenie powinno utrzymać na zbiorniku buforowym oraz godziny załączania się kotła, by dogrzać wodę w zbiorniku. Kocioł załącza się samoczynnie (nie emitując żadnych dźwięków czy wibracji) w godzinach obowiązywania tańszych stawek za kWh w taryfie G12. Po dogrzaniu wody do zadanej temperatury urządzenie wyłącza się, obliczając czas do kolejnego załączenia.

Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań w konstrukcji kotła cała energia cieplna generowana jest bezpośrednio w komorze grzewczej, dzięki czemu w sposób drastyczny ograniczyliśmy straty pola elektromagnetycznego, co bezpośrednio wpływa na ograniczenie kosztów związanych z codzienną eksploatacją urządzenia.

Długa żywotność urządzenia

Żywotność kotła indukcyjnego serii π obliczona jest na około 50 lat. Zastosowane w nim rozwiązania, podzespoły, zakupywane są wyłącznie od sprawdzonych Dostawców (w kotle nie ma podzespołów wyprodukowanych w Chinach ). Serce kotła – wymiennik ze stali nierdzewnej, który zabudowany jest w transformatorze opracowanym, przetestowanym i wykonywanym specjalnie i wyłącznie na potrzeby zastosowania go w urządzeniu sprawia, że kocioł staje się urządzeniem zdolnym pracować przez długie lata.

Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań w konstrukcji kotła cała energia cieplna generowana jest bezpośrednio w komorze grzewczej, dzięki czemu w sposób drastyczny ograniczyliśmy straty pola elektromagnetycznego, co bezpośrednio wpływa na ograniczenie kosztów związanych z codzienną eksploatacją urządzenia.

Przygotowanie kotłowni nie jest już problemem

Kocioł indukcyjny serii π jest kotłem o bardzo małych gabarytach. Jego kompaktowe wymiary, brak przenoszenia wibracji i bezgłośna eksploatacja, pozwalają instalację w praktycznie każdym miejscu. Użytkownik nie musi przygotowywać miejsca na składowanie opału, wykonywać zgodnych z normami kominów tak jak ma to miejsce w kotłach stałopalnych, martwić się o porządek i zapylenie w kotłowni. Wykonanie instalacji elektrycznej dla kotła jest bardzo proste, wystarczy podłączyć go do zasilania 3-fazowego poprzez zestaw odpowiednich zabezpieczeń różnicowo-prądowych (niebawem dostępnych w ofercie PEREKO). Instalacja hydrauliczna nie wiele się różni od instalacji standardowo budowanych dla innych urządzeń grzewczych z małym wyjątkiem – w przypadku kotła serii π jest ona prostsza i tańsza w montażu.

Dla przeciętnego domu wystarczy zbiornik buforowy o pojemności 700-800 litrów, który bez problemu zamontuje się w każdej, nawet małej kotłowni. Na uwagę zasługuje również fakt, iż instalacja i użytkowanie kotła indukcyjnego nie wymaga wymiany grzejników (współpracuje z grzejnikami stalowymi, miedzianymi czy aluminiowymi) tak jak ma to miejsce w przypadku zastosowania innego, elektrycznego systemu grzewczego. Kocioł jest ekologiczny, nie emituje spalin, odpadów ani tlenków, dlatego też nie ma konieczności instalowania dodatkowych urządzeń dla bezpieczeństwa użytkowania systemu grzewczego.

Darmowe ogrzewanie? – to jest możliwe!

Zastosowanie paneli fotowoltaicznych może całkowicie lub częściowo kompensować wydatki na energię elektryczną. Ponieważ panele fotowoltaiczne są najbardziej efektywne wtedy, gdy najmniej potrzebujemy energii elektrycznej, warto zakumulować energię, wysyłając ją do sieci energetycznej. Większość tej energii (80%) możemy wykorzystać w dowolnej chwili. W takim przypadku instalator systemu fotowoltaicznego instaluje licznik dwukierunkowy. Najbardziej opłacalną jest instalacja paneli fotowoltaicznych przy dużym zapotrzebowaniu energii elektrycznej np. do ogrzewania i/lub podgrzewania wody użytkowej.

Podstawą doboru paneli fotowoltaicznych służy wskaźnik EK (zapotrzebowanie na energię końcową budynku). W praktyce odzwierciedla, ile energii potrzeba na roczną eksploatację budynku. We wskaźniku tym bilansowane są straty energii uciekającej przez przegrody zewnętrzne i wentylację, sprawności urządzeń grzewczych, zużycie energii do przygotowania c.w.u. oraz zyski energetyczne z nasłonecznienia, od przebywających w domu ludzi oraz energii wytwarzanej przez inne urządzenia domowe.